Być EKO – co to właściwie znaczy?

Być EKO – co to właściwie znaczy?

Wiele się obecnie mówi o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko. Jednak czy oprócz stwierdzenia faktu, że już dawno przyszedł czas na ratowanie naszej planety, ludzie wiedzą co konkretnie mogą robić każdego dnia, aby rzeczywiście się do tego przyczynić? W tym artykule podpowiadamy konkretne działania, które możesz podjąć, jeśli faktycznie chcesz żyć w zgodzie z naturą i włączyć się w ciekawe projekty naukowe.

Plastikowi mówimy stanowcze nie

Gdzie się nie obejrzysz tam plastik. Opakowania, butelki, kubki, słomki, foliowe reklamówki. Czy wiesz, że jedynie niecałe 9% plastikowych odpadów jest poddawana recyklingowi? Źródła podają, że około 12% ulega spaleniu, a niemal 80% zalega w otaczającym nas środowisku. W teorii plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości nie znika on całkowicie. Promienie słoneczne, wilgoć i temperatura sprawia, że ulega on jedynie częściowemu rozkładowi na mniejsze cząstki. 

Zgubny mikroplastik, który jest wszędzie

Kawałki te zwane są mikroplastikiem. Można je odnaleźć już niemalże wszędzie. Mikroplastik występuje w rybach, wodzie, unosi się w powietrzu i wchłania się go niestety wraz z pożywieniem. Przeciętny mieszkaniec Europy wytwarza aż 32 kg plastikowych śmieci w skali roku. Usunięcie całkowicie plastiku z życia ludzi wydaje się dziś niemożliwe, jednak warto mieć świadomość, że każda zmiana konsumencka może przyczynić się do dużej zmiany w środowisku. 

Ogranicz zużycie plastikowych opakowań

Aby być eko, nie kupuj butelkowanej wody. Zainwestuj w filtr do wody i pij wodę z kranu. Podziękuj w restauracji za plastikowe sztućce, kawę na wynos w plastikowym kubku czy słomkę. Każdego dnia wprowadzaj nawyki, które z czasem pozwolą Ci zmniejszyć ilość plastikowych śmieci, które wyrzucasz do kosza. Żeby stać się bardziej eko, zainwestuj w dobry kubek termiczny, a na zakupy zawsze wybieraj się z własną reklamówką, abyś za każdym razem nie musiał przy kasie znów sięgać po kolejny foliowy worek.

Włącz się w projekty naukowe

Wielu naukowców próbuje odnaleźć nowe metody, które pozwoliłyby chronić naszą planetę przed negatywnym wpływem działań człowieka. Istnieją bardzo ciekawe projekty naukowe, które mają na celu odnalezienie sposobu na rozwiązanie problemów ekologicznych, z którymi każdego dnia zmaga się współczesny świat. Działania mają też na celu walkę z chorobami nowotworowymi. Możesz je wspomóc i bynajmniej nie chodzi tu o wsparcie finansowe. Aby przykładowo pomagać przeprowadzać badania naukowe, które umożliwią naukowcom m.in. 

  • zidentyfikowanie osób mogących przyjąć lek na nerwiaka zarodkowego (neuroblastomę) – nowotwór wieku dziecięcego;
  • odkryć, w jaki sposób nanotechnologia jest w stanie zapewnić dostęp do wody pitnej milionom ludzi, 
  • a także dokonać odkrycia nowych związków do wykorzystywania energii słonecznej,
  • możesz wykorzystać swój sprzęt elektroniczny. 

Użycz naukowcom mocy obliczeniowych Twojego komputera lub smartphone’a

Twój komputer lub urządzenie mobilne może napędzać badania naukowe. W jaki sposób? Otóż chcąc wesprzeć World Community Grid (platformę do projektów przetwarzania rozproszonego wspieraną i zarządzaną przez IBM), możesz użyczyć np. swojego laptopa, który w momencie, gdy z niego nie korzystasz będzie dokonywał ważnych dla naszego środowiska obliczeń. Więcej na temat tego, ale też wielu innych projektów naukowych możesz przeczytać na stronie Save The World. 

Jak widzisz, masz do wyboru wiele drobnych działań, które sprawią, że będziesz eko i wspomożesz działania na rzecz całej planety. Warto zacząć wykonywać je każdego dnia, a także włączać się w pomoc na rzecz ważnych naukowych badań, aby zrobić coś dobrego i pożytecznego dla świata. 


Zobacz także

Aktualności