5 eko nawyków, za które nie płacisz

5 eko nawyków, za które nie płacisz

Panuje pewien mit, że bycie eko to kosztowny zwyczaj. Wiele osób twierdzi, że dbanie o środowisko jest też trudne, że trzeba sobie ciągle czegoś odmawiać oraz zabiera to każdego dnia sporo czasu. Nic bardziej mylnego!

Przedstawiamy 5 eko nawyków, które nie tylko nic Cię nie kosztują, ale są łatwe i przyjemne do wdrożenia na co dzień. 

Gotuj z przykrywką na palniku o odpowiedniej wielkości 

Prosty nawyk, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas, gdy przygotowujesz ulubione potrawy. Kiedy gotujesz bez przykrywki, spora ilość ciepła, która jest dostarczana od spodu garnka ucieka i nagrzewa powietrze w Twojej kuchni. Możesz tego uniknąć, pamiętając, aby po prostu zawsze nałożyć przykrywkę na garnek. Stawiaj go także na palniku o odpowiedniej wielkości. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych strat energii. A dodatkowo zaoszczędzisz na rachunkach za gaz czy prąd. Zyskasz też więcej czasu, ponieważ dzięki tym dwóm prostym zasadom Twój posiłek ugotuje się szybciej. 

Drukuj po obu stronach i ograniczaj zużycie papieru

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec Europy w ciągu roku zużywa aż 100 kg papieru? Aby tyle wyprodukować, trzeba ściąć dwa drzewa. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że duża część papieru do drukarek jest bielona substancjami, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wyłącznie od Ciebie zależy jak duża część tej ryzy papieru będzie zadrukowana bez potrzeby, a na dodatek tylko z jednej strony. Rób notatki w starych zeszytach i wykorzystuj każdą wolną przestrzeń na papierze. Wprowadzając ten drobny nawyk do codziennego życia w Twoim domu czy w biurze, masz pewność, że robisz coś dobrego dla naszej planety.

Nie kupuj wody butelkowanej! Pij kranówkę

Zamiast tego, pij wodę z kranu. Miej świadomość, że każda zgrzewka wody butelkowanej jest rozlewana często setki kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania. Ktoś musi ją dowozić do sklepów, emitując przy tym wiele dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli woda w butelkach w wielu sieciach handlowych nie będzie tak szybko się sprzedawać, nie będzie trzeba jej tak często dowozić i produkować kolejnych opakowań. Masz na to realny wpływ. Zamiast więc kupować wodę mineralną w plastikowych butelkach, które rzadko podlegają recyklingowi, sięgnij po wodę z kranu. Jest tania i o zbliżonym składzie mineralnym, do tej butelkowanej. Przestań regularnie dźwigać kolejne zgrzewki wody, wnosząc je po schodach do Twojego mieszkania. 

Zacznij wspierać projekty naukowe

Kolejnym, nieoczywistym eko nawykiem każdego z nas powinno stać się regularne wspieranie ważnych projektów naukowych, które dążą m.in. do tego, aby zapewnić wodę pitną milionom ludzi na Ziemi. Nie musisz wspierać ich finansowo, możesz użyczyć naukowcom mocy obliczeniowych Twojego komputera lub smartphone’a! Climateprediction.net to tylko jeden z przykładów takiego projektu naukowego. Wykorzystuje on techniki tzw. przetwarzania rozproszonego. Niezbędne obliczenia przeprowadzane są na komputerach wolontariuszy z całego świata i pomagają naukowcom określić m.in. jak zmiany klimatu obecnie wpływają na nasz świat oraz czym poskutkują w przyszłości. Dzięki temu przedsięwzięciu będzie szansa na bardziej dokładne prognozowanie temperatury, opadów i prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Więcej informacji na temat różnych projektów naukowych znajdziesz na stronie Save The World.

Wyłącz tryb standby i odłącz ładowarkę od naładowanego sprzętu elektronicznego

Jeśli akurat Twój laptop czy telefon komórkowy nie bierze udziału w projekcie badawczym i nie wykonuje w nocy ważnych obliczeń do celów naukowych, to gdy tylko się naładuje, odłącz go od ładowarki i wyjmij ją z gniazdka. Żadnego wysiłku czy kosztów nie będzie też od Ciebie wymagać eko nawyk, którym jest wyłączanie w urządzeniach trybu czuwania. Tryb stand-by to prawdziwy złodziej prądu, który kradnie energię. Wyłącz całkowicie drukarkę, odtwarzacz dvd, monitory i telewizor. Nie zostawiaj ich nigdy w trybie czuwania.  


Wyżej wymienione nawyki nic Cię nie kosztują, a może jeszcze dzięki nim zaoszczędzić i zrobić coś pożytecznego dla środowiska naturalnego. Zacznij wprowadzać je w życie, bo naprawdę warto. 

Zobacz także

Aktualności

Być EKO – co to właściwie znaczy?
Być EKO – co to właściwie znaczy?

Wiele się obecnie mówi o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko. Jednak czy oprócz stwierdzenia faktu, że już dawno przyszedł czas na ratowanie naszej planety, ludzie wiedzą co konkretnie mogą robić każdego dnia, aby rzeczywiście się do tego przyczynić? W tym artykule podpowiadamy konkretne działania, które możesz podjąć, jeśli faktycznie chcesz żyć w zgodzie z naturą i włączyć się w ciekawe projekty naukowe.

Obalamy mity o ochronie środowiska
Obalamy mity o ochronie środowiska

Jakie są najczęstsze mity na temat ekologii? Które stwierdzenia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatycznych i problemów naszej planety są nieprawdziwe, a wciąż niepotrzebnie się je powiela? W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity na ten temat.

3 rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska bez wychodzenia z domu
3 rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska bez wychodzenia z domu

Działaniami ekologicznymi są wszystkie czynności, które w jakiś sposób przyczyniają się do polepszenia jakości środowiska naturalnego. Sprawdź co konkretnie możesz wprowadzić do swojego życia, aby być bardziej eko. Poznaj 3 praktyki, dzięki którym już dziś (i to nawet bez wychodzenia z domu) możesz

Zero waste  – kolejny trend czy ważna misja?
Zero waste – kolejny trend czy ważna misja?

Modna dziś praktyka zero waste zyskuje coraz więcej zwolenników. Czym tak naprawdę jest ta filozofia i czy warto stosować ją na co dzień? Czy działania zero waste faktycznie mogą przyczynić się do ratowania naszej planety? Co jeszcze możesz zrobić, aby wesprzeć działania na rzecz środowiska i nauki?