Zero waste – kolejny trend czy ważna misja?

2 sierpnia 2024

Modna dziś praktyka zero waste zyskuje coraz więcej zwolenników. Czym tak naprawdę jest ta filozofia i czy warto stosować ją na co dzień? Czy działania zero waste faktycznie mogą przyczynić się do ratowania naszej planety? Co jeszcze możesz zrobić, aby wesprzeć działania na rzecz środowiska i nauki?

Uproszczenie trybu życia

Jeszcze kilka lat temu w Polsce trudno było znaleźć w sieci jakiekolwiek informacje o ideach, które zaczęły szerzyć się wśród ludzi pod nazwą zero waste. Nie każdy wie, że ruch ten zapoczątkowała w 2008 roku Bea Johnson, która dokonała niemożliwego. Wyeliminowała śmieci ze swojego życia. Jak to zrobiła? Sprawiła, że roczne odpady jej oraz czteroosobowej rodziny potrafią dosłownie zmieścić się w pojemniku o pojemności 1 litra. Wydała książkę pt. “Zero Waste”, która stała się światowym bestsellerem i została przetłumaczona na 12 języków. Prowadziła też bloga o tej tematyce, zachęcając swoich czytelników do uproszczenia trybu życia i zmniejszenia ilości produkowanych każdego dnia odpadów.
Bea Johnson i 5 złotych zasad zero waste

Stworzyła 5 reguł, które umożliwiały zmniejszenie produkowania śmieci i udowodniła, że codzienne funkcjonowanie bez śmieci może nie tylko być piękniejsze, ale także korzystnie wpływać na zdrowie, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas. Oto 5 złotych zasad zero waste, wedle których radzi żyć Bea Johnson:

  • odmawiaj (nie kupuj),
  • ograniczaj (kupuj w mniejszej ilości),
  • używaj jeszcze raz,
  • przetwarzaj,
  • kompostuj.

Z czasem podejście Bei przerodziło się w międzynarodowy ruch i zaczęło nabierać rozgłosu. Jeszcze zanim pojawiła się moda na życie wedle zasad zero waste, wśród wielu ludzi drzemała już jednak pewna świadomość, że konsumpcjonizm będzie musiał wreszcie się zakończyć, ponieważ zasoby naszej planety mogą się któregoś dnia wyczerpać, a kiedyś odległe katastrofy, wydają się być obecnie coraz bliżej.
Czy zero waste to dobra moda?

Twierdzenie, że ruch zero waste to kolejna moda być może i jest prawdziwe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to dobra moda. Sprawia ona przecież, że dla coraz większej liczby osób używanie wielorazowych toreb na zakupy stało się już czymś naturalnym. Ludzie zaczęli też zauważać ścisły związek pomiędzy kolejną zakupioną przez nich foliową reklamówką, a górą odpadów, która zalegają w morzach i oceanach. Ta moda pozwala dotrzeć z tym proekologicznym przekazem do coraz większego grona. Jest to bardzo istotne, ponieważ zero waste na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z odmawianiem sobie przyjemności zakupów, pewnym poświęceniem czy wręcz wyrzeczeniem. Jednak tutaj chodzi o coś innego. O pozytywną zmianę stylu życia i próbę przebudowania codziennego sposobu funkcjonowania i systemu wartości.

Co jeszcze możesz zrobić na rzecz środowiska (oprócz życia w myśl zasady zero waste)? Jeśli interesuje Cię tematyka dbałości o środowisko naturalne i bycie eko, możesz także włączyć się w inicjatywy, które służą rozwojowi nauki!

Wesprzyj działania naukowców

Jeśli chciałbyś pomóc rozwijać ważne projekty naukowe, nad którymi obecnie pracują badacze z całego świata, to właśnie teraz masz ku temu doskonałą okazję. Na stronie Save The World odnajdziesz listę badań, które potrzebują wsparcia ludzi takich jak Ty. Nie chodzi nam tu wcale o wsparcie finansowe. Jednym z takich badań jest chociażby projekt Climatepredicition.net. Korzysta on z techniki przetwarzania rozproszonego. Obliczenia przeprowadzane są na komputerach ochotników i pomagają one naukowcom określić m.in. jak zmiany klimatu wpływają na świat w obecnej chwili i co mogą spowodować w przyszłości? Dzięki temu projektowi naukowemu nareszcie pojawia się szansa na precyzyjniejsze prognozowanie temperatury, opadów i prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. W czasie, gdy Twój komputer lub telefon komórkowy jest w stanie bezczynności, wykorzystuje się do celów badań moce obliczeniowe tych urządzeń elektronicznych. Jak widzisz, możesz mieć realny wpływ na postęp obliczeń i bezpośrednio pomóc dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu, które czekają naszą planetę.

Aktualności

Zobacz także

3 rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska bez wychodzenia z domu

3 rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska bez wychodzenia z domu

Działaniami ekologicznymi są wszystkie czynności, które w jakiś sposób przyczyniają się do polepszenia jakości środowiska naturalnego. Sprawdź co konkretnie możesz wprowadzić do swojego życia, aby być bardziej eko. Poznaj 3 praktyki, dzięki którym już dziś (i to nawet bez wychodzenia z domu) możesz.

czytaj dalej
5 eko nawyków, za które nie płacisz

5 eko nawyków, za które nie płacisz

Panuje pewien mit, że bycie eko to kosztowny zwyczaj. Wiele osób twierdzi, że dbanie o środowisko jest też trudne, że trzeba sobie ciągle czegoś odmawiać oraz zabiera to każdego dnia sporo czasu. Nic bardziej mylnego!

czytaj dalej
Obalamy mity o ochronie środowiska

Obalamy mity o ochronie środowiska

Jakie są najczęstsze mity na temat ekologii? Które stwierdzenia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatycznych i problemów naszej planety są nieprawdziwe, a wciąż niepotrzebnie się je powiela? W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity na ten temat.

czytaj dalej
Być EKO – co to właściwie znaczy?

Być EKO – co to właściwie znaczy?

Wiele się obecnie mówi o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko. Jednak czy oprócz stwierdzenia faktu, że już dawno przyszedł czas na ratowanie naszej planety, ludzie wiedzą co konkretnie mogą robić każdego dnia, aby rzeczywiście się do tego przyczynić? W tym artykule podpowiadamy konkretne działania, które możesz podjąć, jeśli faktycznie chcesz żyć w zgodzie z naturą i włączyć się w ciekawe projekty naukowe.

czytaj dalej